Grupy i wspólnoty /

Akcja Katolicka

Opiekun: ks. proboszcz
Spotkania:

AKCJA KATOLICKA to publiczne stowarzyszenie katolików świeckich, którzy ściśle współpracując z hierarchią kościelną, prowadzą misję apostolską Kościoła. Stowarzyszenie to działa we wszystkich krajach, w których jest obecny kościół katolicki. Członkostwo w Akcji Katolickiej to, wedle Soboru Watykańskiego II, powołanie i urząd; to służenie rozwojowi całej chrześcijańskiej wspólnoty, ożywianie duchem Ewangelii wszystkich dziedzin życia.

W Polsce Akcja Katolicka została utworzona w 1930 r. z inicjatywy Prymasa kard. Augusta Hlonda i działała z wielkim sukcesem do wybuchu II wojny światowej. Po 1945 roku nie mogła działać ze względu na niesprzyjające warunki społeczno-polityczne. Odrodziła się dopiero na prośbę papieża Jana Pawła II i decyzją Konferencji Episkopatu Polski 2 maja 1996 roku. Powstał wtedy Krajowy Instytut Akcji Katolickiej (KIAK) oraz Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej (DIAK), a w parafiach – Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej (POAK). We wszystkich strukturach AK są obecni asystenci kościelni. I tak Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej jest obecnie ks. bp Mirosław Milewski, a Diecezjalnym Asystentem Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej – ks. kan. Roman Dworacki. Głównym patronem Akcji Katolickiej w Polsce jest św. Jan Paweł II, a święto patronalne przypada w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Akcja Katolicka przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu rozpoczęła swoją działalność  7 listopada 2007 roku. Prezesem POAK  jest Jan Klimko, a Parafialnym Asystentem –  proboszcz, ks. kan. Grzegorz Walachowski. Zebrania odbywają się w drugą środę miesiąca -  po Mszy św. wieczornej -  w salce parafialnej im. Jana Pawła II.

Akcja Katolicka aktywnie uczestniczy w życiu modlitewnym i duchowym parafii, prowadząc Liturgię Słowa w czasie Mszy Św., Drogę Krzyżową ulicami miasta (wspólnie z AK z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa), a także współorganizując uroczystości przy pomniku św. Jana Pawła II i Pomniku Katyńskim. Członkowie AK pamiętają o kapłanach, składając im co roku życzenia w Wielki Czwartek – Dzień Kapłański, żegnając odchodzących z parafii księży wikariuszy.  Rozprowadzają też własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne i tradycyjne bukiety w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zebrane ofiary przekazują na cele charytatywne i misyjne. Dużą popularnością cieszą się pielgrzymki organizowane przez AK, zarówno te jednodniowe (Kalisz, Pniewy, Rokitno, Gniezno), jak i wielodniowe w okresie wakacyjnym po Polsce (Niepokalanów-Kodeń-Warszawa, sanktuaria Warmii i Mazur, Święty Krzyż-Sandomierz-Jarosław-Dukla-Kraków, szlakiem bł. Jana Pawła II) i Europie (Ukraina, Białoruś, Litwa, Włochy – w związku z kanonizacją Jana Pawła II). Pomysłodawcą i organizatorem tych wyjazdów jest prezes Jan Klimko. Członkowie AK biorą też udział w spotkaniach rejonowych, formacyjnych organizowanych przez DIAK, a także w Poznańskim Forum Duszpasterskim.